Tanatokosmetyka – czym dokładnie jest i jakie zabiegi obejmuje

Tanatokosmetyka, czyli kosmetyka pośmiertna to coś, co nadal wiąże się z dużym tabu. W efekcie wiele osób nie wie, jakie zabiegi obejmują takie działania. Dziś przybliżamy kroki, które podejmują w tym zakresie profesjonalne zakłady pogrzebowe.

Dlaczego tanatokosmetyka jest taka ważna?

Organizacja pogrzebu oraz sama uroczystość pozwalają pożegnać się ze zmarłym/zmarłą. Nierzadko zależy nam na tym, żeby ostatni raz zobaczyć i dotknąć bliską osobę. Ostatnie pożegnanie często nie byłoby możliwe, gdyby nie takie usługi pogrzebowe jak tanatokosmetyka. Specjaliści w profesjonalny sposób dbają o to, żeby wygląd osoby zmarłej być tak naturalny, jak to tylko możliwe. Aby pożegnanie z otwartą trumną było możliwe, dodatkowo przeprowadza się szereg bardziej zaawansowanych zabiegów, takich jak np. tanatoplastyka. Z oczywistych względów stałym elementem tego typu usług jest również kompleksowa toaleta pośmiertna.

Na czym dokładnie polega tanatokosmetyka i co obejmuje?

Warto wspomnieć, że wysiłki specjalistów mają nie tylko aspekt wizualny. Bardzo istotne jest też dbanie o bezpieczeństwo. To właśnie dlatego jednym z kroków jest m.in. dezynfekcja ciała osoby zmarłej. Oprócz tego do działań ekspertów z dziedziny tanatokosmetyki zalicza się:

  • czesanie i układanie fryzur
  • robienie makijażu
  • różnorodne czynności pielęgnacyjne, np. golenie czy strzyżenie włosów

Często osoby pracujące w domu pogrzebowym bazują na zdjęciach dostarczonych przez rodzinę zmarłej osoby. Współpraca z rodziną jest ważna, bo bardzo istotne jest tutaj wyczucie. Bez tego trudno będzie uniknąć efektu sztuczności. Odpowiednie doświadczenie pracowników/pracowniczek zakładu i wybór właściwych preparatów mają niebagatelne znaczenie. Cel bowiem nie polega jedynie na tym, żeby żegnana osoba wyglądała korzystnie; musi przede wszystkim wyglądać naturalnie. W efekcie rodzina i bliscy mogą pożegnać się ze zmarłą/zmarłym bez wspominania choroby, wypadku itp.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: blog
Copyright 2024 Ⓒ Pruszyński. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja:  DNS Group